Parolimpinėse žaidynėse – sporto ministrų anšlagas

2016-09-20
Parolimpinėse žaidynėse – sporto ministrų anšlagas

Dar niekada parolimpinėse žaidynėse nebuvo tiek daug valstybių sporto ministrų, kaip rugsėjo 7–18 dienomis vykusiose Rio de Žaneiro parolimpinėse žaidynėse.

„Tai rodo augantį valstybių įsitraukimą ir dėmesį parolimpiečiams, vis profesionalesnį požiūrį. Mes su visais ministrais buvome susitikę. Valstybės, t.y. Sporto ir Švietimo ministerijų, įsitraukimas yra esminis, o bendradarbiavimas – būtinas“, – apibendrindamas parolimpines žaidynes, spaudos konferencijoje sakė Tarptautinio parolimpinio komiteto (IPC) prezidentas seras Philip Craven.

Parolimpinės žaidynės skatina pokyčius

Parolimpinės žaidynės pasaulyje pripažįstamos kaip renginys, labiausiai keičiantis suvokimą ir skatinantis pokyčius.

„Iš vienos pusės – reikia daug laiko, kad visuomenės požiūris į neįgaliuosius ir jų sportą pasikeistų. Iš kitos pusės, kai matai vežimėlių krepšininką ir atrodo, kad jis tuoj pames kamuolį, o jis įmeta tritaškį – tavo supratimas keičiasi akimirksniu“, – kalbėjo IPC prezidentas.

2016 metų Rio de Žaneiro parolimpinių žaidynių organizacinio komiteto prezidentas brazilas Carlos Nuzman pabrėžė, kad šiose žaidynėse pasiektas rekordinis skaičius pasaulio rekordų ir parolimpinių rekordų.

„Pažanga, kurią matome, tikrai įspūdinga. Džiaugiuosi, kad medalius laimi sportininkai iš visų penkių kontinentų. Akivaizdu, kad Olimpinis parkas yra išskirtinis, gražus, pilnas apsilankančių šeimų. Ne tik rezultatai svarbu, bet bendrai – evoliucija, kurią matome Brazilijos parolimpiniame judėjime“, – spaudos konferencijoje kalbėjo C.Nuzman.

Į parolimpines žaidynes atvežė jaunuolių iš probleminių vietų

Organizatoriai sulaukė pašaipų, kodėl neišpirkti visi bilietai į parolimpines žaidynes.

„Nors ne visi bilietai parduoti, bet reikia žiūrėti ne į tuščias vietas, o į esančius žiūrovus – fantastika, kaip žiūrovai reaguoja stadionuose“, – komentavo seras P. Craven.

Inicijuota globali kampanija „Užpildyk tribūnas“ (angl. Fill the seats), pasak organizacinio komiteto, pasiteisino ir yra sėkminga. Surinkus daugiau kaip 300 tūkst. JAV dolerių, buvo nupirkta per 10 tūkst. bilietų, maisto, transporto bilietų ir stebėti „neužmirštamo sporto“ akimirkų buvo atvežti jaunuoliai, ypač iš probleminių Rio de Žaneiro ir kitų šalies vietų.

Pirmąkart dalyvavo pabėgėlių komanda

Pirmą kartą parolimpinėse žaidynėse dalyvavo pabėgėlių komanda, pasivadinusi Nepriklausomų parolimpinių atletų (IPA) vardu.

„Man tai labai svarbu. O dar svarbiau – jiems. Jiems tai – kitas pasaulis, negu tas, kuriame jie kenčia gyvendami. Kai plaukia amputantas plaukikas, aš nematau negalios, aš matau didžiules emocijas, kurias jo plaukimas sukelia. Mes išstudijuosime, kaip viskas pavyks pabėgėlių komandai čia, ir paaiškės, ar jie dalyvaus Tokijo parolimpinėse žaidynėse ir kitur“, – kalbėjo IPC prezidentas.

„Agitos fondas“ investuoja į parasporto plėtrą

2012 metais Londono parolimpinių žaidynių metu IPC įkurtas „Agitos fondas“ (agitos – raudona, mėlyna ir žalia plunksnelės, parolimpinio judėjimo simbolis) jau davė naudos 175 tūkst. žmonių, 2,5 mln. eurų fondo lėšų investuota į parasporto plėtrą.

Per ketverius metus 96 šalyse buvo finansuoti įvairūs projektai, ugdantys sportininkus, trenerius, klasifikatorius ir teisėjus.

„Fondas padeda šalims vystyti savo sporto struktūras, ypač sporto valdymo srityje. Geras pokytis: Rio mes turime 12 proc. daugiau moterų atlečių negu buvo Londone. Jau dirbame 2018 metų PyeongChang ir 2020 Tokijo parolimpiadoms. Vienas iš svarbių darbų – talentų identifikavimas sudėtingose, konfliktų paveiktose srityse. Taip pat edukacinių projektų inicijavimas. Jau buvo atliktas gilus darbas favelose (lūšnynuose). Visur sporto ministras turi dirbti glaudžiai su švietimo“, – apie „Agitos fondo“ pagalbą pasakojo IPC prezidentas.

Jis pateikė galybę pavyzdžių, kaip fondo veikla leido skurdžioms šalims pirmą kartą dalyvauti parolimpinėse žaidynėse ir iškovoti medalių.

„Aną vakarą atletikos stadione ieties metime buvo laimėti du Irako aukso medaliai. Šiandien sutikau žmogų iš Malaizijos – jie pirmą kartą gyvenime laimėjo parolimpinį medalį, ir ne vieną, o tris. Iki tol tas žmogus negalėjo“, – jautriai kalbėjo seras P. Craven.

„Man fondo parama buvo esminė – dalyvavau kūrybinėse dirbtuvėse, sporto stovyklose, fondas padėjo skleisti gerą žinią apie parolimpines žaidynes mano šalyje. Ir būti čia yra didžiulis džiaugsmas. Pokyčiai įvyko ne tik sporto gyvenime, bet ir asmeniniame. Sugebėjau sukurti namus savo šeimai. Sporte įvyko proveržis ne tik mano šalyje, bet ir tarptautiniu mastu. Dabar mes jau daug žinome apie parolimpinį sportą. Aš susipažinau su naudingais žmonėmis, užmezgiau svarbius ryšius“, – pasakojo „Agitos fondo“ parama pasinaudojęs 22 metų neregys Darwin Castro. Jis – pirmasis Ekvadoro sportininkas, įvykdęs parolimpinių žaidynių kvalifikacinį A normatyvą. Rio de Žaneiro parolimpinėse žaidynėse jis pagerino asmeninį bėgimo rekordą.

„Carioca“ ir parolimpiečių ryšys

C. Nuzman akcentavo parolimpinių žaidynių svarbą vadinamiesiems „carioca“ – vietiniams gyventojams, taip pat tūkstančiams savanorių, kurie su didžiule aistra priima ir sveikina parolimpiečius.

„Anądien stebėjau ketverias varžybas lengvosios atletikos stadione, iš jų trejose laimėjo Jungtinės Karalystės sportininkai. Man, kaip britui ir IPC vadovui, nevalia viešai demonstruoti džiaugmo, bet aš džiaugiuosi. Parolimpinės žaidynės yra žmonių žaidynės. Ryšys tarp parolimpiečių ir „carioca“ vadinamų vietinių žmonių yra labai stiprus ir man nereikia apie tai skaityti, aš tai patiriu kiekviename metre“, – parolimpinių žaidynių žemišką prasmę iliustravo Tarptautinio parolimpinio komiteto vadovas.

Iki 2020 metų Tokijo parolimpinių žaidynių į „Agitos fondą“ IPC tikisi surinkti 20 mln. eurų.

 

Nuotrauka – Rimanto Navicko/RGB pictures.