• Pradinis   >
  • Naujienos   >
  • Mindaugas Bilius iškovojo parolimpinį aukso medalį! Jį dedikuoja Lietuvai ir visiems neįgaliesiems

Mindaugas Bilius iškovojo parolimpinį aukso medalį! Jį dedikuoja Lietuvai ir visiems neįgaliesiems

2016-09-15
Mindaugas Bilius iškovojo parolimpinį aukso medalį!  Jį dedikuoja Lietuvai ir visiems neįgaliesiems

Lengvaatletis Mindaugas Bilius iškovojo aukso medalį Rio de Žaneiro parolimpinėse žaidynėse. Rutulio stūmimo rungtyje (F37 klasėje) varžovus palikęs toli už nugaros, lietuvis rutulį nustūmė 16 metrų 80 centimetrų ir nusipelnė parolimpinio aukso. Olimpinis stadionas išvydo LR Prezidentės Dalios Grybauskaitės dovanota Lietuvos vėliava pasidabinusį nugalėtoją.

Kartu Mindaugas Bilius pagerino asmeninį, Lietuvos bei Europos rekordą.

„Didžiausias laimėjimas yra ne man pačiam, o visai šaliai ir visiems neįgaliesiems. Aš tikiuosi, kad bus įmanoma pakeisti tai, kas dedasi pas mus neįgaliųjų sporte ir parodyti, paaiškinti visiems ir pasakyti. Viską stengsiuosi daryti, kad neįgaliųjų sportas Lietuvoje įgautų prasmę, nes prasmė nėra iškovoti medalį. Prasmė yra, kad žmonės čia atvažiuoja būdami be rankų, be kojų. Plaukia be abiejų rankų – va, čia yra visa esmė“, – iškart po pergalės su trykštančia energija kalbėjo M. Bilius.

Šiaulietis M. Bilius pasakojo, kad tarp šešių rutulio stūmimo bandymų jo viduje vyko tikra vidinė kova.

„Vėl pasiteisino tai, ką mes su treneriu visada manėme treniruotėse – kad ketvirtas stūmimas turi būti pats geriausias. Po trijų bandymų treneris Rimantas Plungė pašaukė iš tribūnos, kaip ir metant diską: „Atpalaiduok ranką!“. Mėtymo rungtyse tai yra labai reikšmingas dalykas – laisva ranka išmesti rutulį, diską. Pirmą kartą mečiau įsitempęs, jaučiau, kad galiu daugiau, bet treneris – bum, pasako: „Atpalaiduok ranką!“. Atpalaiduoji – ir skrenda. Kai išleidimas vyksta laisva ranka, o ne įjungtais raumenimis, viso kūno inercija persiduoda į rutulį. Čia yra menas. To mane treneris išmokė. Jam esu be galo dėkingas, jis penkerius metus negaudamas jokio atlyginimo dirbo“, – po pergalės kelis kartus treneriui Rimantui Plungei dėkojo parolimpinis čempionas iš Šiaulių.

Rugsėjo 15-osios naktį M. Biliaus treneriui gimė naujas kalambūras: „Dirbau už dyką, bet ne veltui“.

„Šiandien yra reikšminga diena. Tie penkeri metai, ypač paskutinis pusmetis buvo emociškai pripildytas turinio ir neabejotinai – šiandien yra reikšminga diena. Tie, kurie organizuoja neįgaliųjų sportą yra nepakankamai įgalūs, kad suprastų, jog treneriui reikia mokėti nors simbolinius pinigus. Manęs paprašė prieš penkerius metus prisijungti ir padėti, aš tą prašymą įvykdžiau, o kaip tęsiasi, taip tęsiasi“, – šypsojosi iškart po nepriklausomybės atgavimo nusipelniusiu Lietuvos treneriu pripažintas Rimantas Aleksandras Plungė.

Jis atskleidė, ko jiedu su M. Biliumi mokėsi visus penkerius metus, ruošdamiesi Londono ir Rio de Žaneiro parolimpinėms žaidynėms.

„Viską lemia psichologija. Raumuo daro tai, ką šeimininkas liepia. Judesys yra sudėtingas. Reikia išmokti priversti kūną klausyti. Gera technika yra kai padarai tai, kas yra racionalu, kas sudaro galimybę atiduoti energiją patiems stipriausiems raumenims. Buvo dirbtas didžiulis darbas, daug energijos ir emocijų išlieta per visus penkerius metus. Parolimpinėse žaidynėse jau pati situacija skatina adrenaliną ir norint, kad jis nemuštų per viršų, reikia viską supaprastinti. Ruoštis reikia atsakingai, o dalyvauti – lengvabūdiškai“, – lengvai kalbėjo R. Plungė. Kad atvyktų į parolimpines žaidynes, jis darbovietėje išėjo nemokamų atostogų, nes mokamas jau visas buvo išnaudojęs išvykoms į treniruotes ir stovyklas.

„Rezultatą mums pavyko pasiekti, nes nesukėlėme įtampos. Stengėmės taip padaryti, kad nebūtų sukeliamas ažiotažas. Kaip sako penkiose olimpiadose dalyvavęs disko metikas Virgilijus Alekna, kad nuvažiavus į olimpiadą reikia pamatyti, jog ten paprastos varžybos. Ir tai iš tikrųjų labai padeda. Per didelis noras sukausto. Daug energijos išeina nuo laukimo, ir kai reikia realizuoti, jos jau nebelieka“, – daug dėmesio psichologiniam nusiteikimui skiria treneris R. Plungė.

Šiose rungtynėse visi M. Biliaus varžovai buvo stiprūs: brazilas pagerino regiono rekordą, ukrainietis ir uzbekas – asmeninius rekordus, kinas Dong Xia – sezono rekordą. Pastarajam priklauso Londono parolimpinėse žaidynėse pasiektas pasaulio rekordas – 17.52 m, tačiau pastaruoju metu jis skundžiasi įsisenėjusia kelio ir alkūnės trauma.

„Aš mačiau pirmus tris Mindaugo metimus. Jis buvo įsitempęs, net užsimojant buvo matyti įtampa, medinė ranka. Tokioje minioje man jį sunku prisišaukti, bet jis išgirdo. Priminiau, kad reikia ranką atpalaiduoti. Reikia sau susikurti tokį vaizdinį, kad kūnas meta visą ranką su disku ar rutuliu – ranka turi būti laisva, tada nulėks toli. Šitas mano šūktelėjimas jam padėjo – įvyko jo persilaužimas“, – džiaugėsi R. Plungė.

Įsiklausęs į trenerio patarimą, jau po ketvirtojo bandymo M. Bilius stipriai išsiveržė į 1 vietą, o po penktojo dar daugiau atitrūko nuo artimiausio varžovo kino.

To rezultatas – Rio de Žaneiro olimpiniame stadione iškelta Lietuvos trispalvė, daugiau kaip 10 tūkst.  žiūrovų minia, atsistojusi skambant Lietuvos himnui, ir M. Biliaus krūtinę puošiantis apie pusės kilogramo skambantis aukso medalis. Pasak sportininko, aukso medalis skamba kitaip negu sidabro.

„Per medalių įteikimo ceremoniją su kinu ir uzbeku diskutavome, kad visi trys dalinamės ir disko metimo, ir rutulio stūmimo medalius, bet mano rezultatas geriausias – aš pirmas ir antras“, – pakiliai nusiteikęs M. Bilius.

Varžybų metu buvo matyti, kad lenkas, ukrainietis ir uzbekas per pertraukėles vis pasilenkia prie M. Biliaus ir taria kelis žodžius. Pasak lietuvio, jie visi linkėjo jam pergalės.

„Mindaugas yra labai tvirtas žmogus, pasiryžęs, ryžtingas. Kaip aš suprantu, jam lūžis įvyko tada, kai, atsigavęs po labai sunkios avarijos, pajuto įsipareigojimą prieš likimą, kuris jam leido likti gyvam. Jis turi puikias galimybes būti vienu iš geriausių sportininkų tarp neįgaliųjų visame pasaulyje – tą ir įrodė šiose varžybose. Su jo organizaciniais gebėjimais ir visos situacijos supratimu, jis gali padaryti labai daug neįgaliųjų sporte“, – treneris tikino, kad parolimpinėse žaidynėse M.Bilius toks pats, kaip ir kasdieniame gyvenime.

Po laimėtų varžybų iš stadiono M. Bilius išėjo geriantis vandenį, nes jį pakvietė dopingo testui. Beje, jau trečią kartą šiose parolimpinėse žaidynėse ir septintą kartą šiais metais. Bet dėl dopingo M. Bilius jautėsi ramiai.

„Visąlaik saugausi, su visais gydytojais šnekėjausi, nes būna gi ir papilduose draudžiamų medžiagų. Tą patį vartoju, ką ir anksčiau šiais metais, todėl tikrai viskas bus gerai“, – šypsojosi M. Bilius.

Pirmąją parolimpinių žaidynių dieną M. Bilius iškovojo sidabro medalį disko metimo rungtyje. Jis diską numetė 53,50 metrų ir pasiekė asmeninį rekordą. Šių metų birželį šiaulietis sužibėjo ir Europos čempionate, kur rutulį nustūmė 16 metrų 7 centimetrus ir pagerino savo paties prieš porą metų  pasiektą Europos rekordą (2014 metais – 15,50 m).

Rio de Žaneiro parolimpinės žaidynės vyksta rugsėjo 7–18 dienomis. Lietuvai jose atstovauja 13 sportininkų.